Při nákupu nad 1500,- Kč doprava zdarma!

Co je zeolit?

 

Přestože jsou zeolity známé a využívané po staletí, můžeme zeolit bez váhání nazvat minerálem budoucnosti.

Jejich jedinečná vnitřní struktura mikroporézních kanálků má obrovskou vnitřní plochu. Pro představu, pouhých 12 gramů zeolitu (cca 1 polévková lžíce), má přibližně stejný povrch jako fotbalové hřiště. Tato specifická vnitřní struktura umožňuje jejich využití jako molekulárního síta. Funguje jako filtr, který váže těžké kovy, toxiny a radioaktivní látky.

Protože je zeolit jedním z mála záporně nabitých minerálů v přírodě, působí jako iontoměnič. Zeolit má velké zastoupení v mnoha oblastech, jako je zdravotnictví, potravinářský průmysl, úprava a čištění vody, zemědělství, krmivářství, akvakultura, stavebnictví, průmyslu, jako ochrana před jaderným zářením a mnoho dalšího.

Přestože si to neuvědomujeme, setkáváme se se zeolity prakticky denně. Jsou součástí pracích prášků, substrátů, pohlcovačů pachu, změkčovačů vody.

Zeolit je přírodní minerál, který působí jako dokonalý filtr vody.

Zeolit je prvohorní kámen neboli vulkanický minerál, který se vytvářel v průběhu milionů let. Ložiska se utvářela z obrovského množství prachu aluminosilikátů z alkalických zemin, které vypouštěly vulkány. Sopečný popel se z části ocitl ve vodě, kde se chemickou reakcí proměnil v přírodní zeolit.

Ložiska tohoto vzácného minerálu můžeme nalézt i v Česku, například v Českém středohoří nebo v Doupovských horách, nicméně naše země nepatří mezi významné producenty zeolitu.

Jedinečné účinky zeolitu spočívají ve skvělé krystalické struktuře. Má v sobě póry, které pohlcují prach a nečistoty, a to nejen z vody, ale také z lidského těla. Proto se zeolit využívá i v medicíně.

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.